wz

vrchni.gif, 19 kB
ARBORETUM Bílá Lhota

Obec Bílá Lhota se nachází asi 9 kilometrů západně od Litovle. V její historii je uváděno, že Lhotu založil Bohuš ze Slavoňova a že tu v roce 1356 stával dvůr, jehožP2010964_small.jpg, 15 kB majitelem byl až do roku 1371 Zdislav z Řimic.
     Dnes tu již tvrz nestojí, ale nedaleko místa, kde stávala, můžete vidět zámek. Ten už také nemá svou původní podobu, byl upraven v 19. století a v podstatě už ani zámkem není.
     Co je ale důležité je fakt, že u většiny zámků bývala zahrada. Tu, kterou můžete navštívit dnes, dostala své základy kolem roku 1700. A zdokonalila se díky tomu, že se stalo panství majetkem rodu Riedlů, kterým patřila až do roku 1945. V letech 1926-40 tu vytvořil "Arboretum" dendrolog Quido Riedel (1878-1946).
     Postupem času se tu na ploše necelých tří hektarů objevilo více jak 500 druhů a forem okrasných dřevin. V současnosti tu je k vidění na 300 druhů cizokrajných druhů stromů a keřů. Jsou tu samozřejmě k P2010883_small.JPG, 14 kBi ty, které tu dominují od úplného začátku založení parku a hlavně ty, které tu "zanechal" původní zakladatel. Arboretum je majetkem Vlastivědného muzea v Olomouci. Na informačních cedulkách si tu můžete přečíst, kde se nachází domovina, k jakým účelům se strom či keř využívá a jak vypadá, pokud se mu vydaří dorůst do své obvyklé velikosti.
     A na závěr ještě informace například o korkovníku čínském. Phellodendron chinense pochází ze střední Číny. Je to opadavý strom, dorůstající do výšky kolem deseti metrů. Vytváří silně ztloustlou, korkovitou, hluboce rozpraskanou borku. Jeho květy jsou nenápadné, žlutozelené a drobné, složené v početná koncová květenství. Jsou jednopohlavní, korkovníky jsou dvoudomé stromy. Listy lichozpeřené. Plody kulovité, kolem 1,2 cm v průměru, obsahují jedno semeno. Korkovníky obsahují některé speciální látky, např. glykosidy felamurin, amurensin a alkaloid berberin, které působí proti houbových chorobám, parazitům a infekcím.