wz

vrchni.gif, 19 kB
Kladno

     Vítejte v největším středočeském městě, o kterém pochází první zmínka již ke 14. století. Když se řekne Kladno, každý si vybaví hutnictví a černé uhlí.
     Uprostřed náměstí stojí skoro deset metrů vysoké pozdně barokní Marianské sousoší (1741), navržené K. I. Dientzenhoferem. Od tohoto autora můžete obdivovat i kapli sv. Floriána. Když už P2190721_small.JPG, 16kBale stojíme na náměstí, zjistíme, že mu dominuje kostel Nanebevzetní Panny Marie. Jedná se o trojlodní novonánskou baziliku s věží (1897-99). Novorenezanční radnice je na zdejším náměstí Starosty Pavla nepřehlédnutelná.
     Při procházce městem můžete mimo jiné objevit například budovu lékárny u Černé koruny, parfumerii Janout, novorenesanční synagogu, městské divadlo, secesní Okresní dům a především barokní trojkřídlý zámek se špýcharem a zahradou, kterého součástí je i sanktuarium a medvědárium.
 
Sanktuarium. Barokní sanktuarium (místo, kam se ukládaly proměněné hostie) z roku 1670 z původního kladenského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Nad výklenkem je barokní kartuší vyveden nebarevně v pískovci jezuitský znak. Ten má ve štítě zkratku Ježíšova jména IHS s křížem a třemi hřeby pod prostředím písmenem, vše v plamenné aureole. Poničené sanktuárium bylo zrestaurováno a 18. září 2007 slavnostně odhaleno...
 
Příběh kladenských medvědů aneb jak to bylo s medvědy. Město Kladno rozhodlo v roce 2000 v rámci rekonstrukce zámecké zahrady o vybudování zařízení pro chov medvědů. TentoP2190740_small.JPG, 5,9kB krok měl zatraktivnit zámek a zámeckou zahradu pro občany města a významně posunul rekonsturkci celého areálu, který v etapách probíhá od roku 1995. V zařízení měl být umístěn jeden z berounských ""večerníčkových" medvědů a hledal se pro něj další kamarád.
     Na přelomu února a března roku 2000 byly u Moravských Budějovic nalezeny dvě velké bedny, v nichž se v otřesných podmínkách a v zuboženém stavu nacházeli dva mědvědi hnědí, kteří zde takto drasticky byli necitelně "uloženi". Zvířata byla po dohodě několikrát přemístěna, ale vždy to bylo nouzové řešení. Nakonec hrozilo medvědům utracení, ale počátkem roku 2001 se našlo konečně možné řešení.
Měli být umístění v Zooparku v Chomutově, ale po dohodě s primátorem města Kladna bylo domluveno umístění medvědů v zahradě kladenského zámku. Prvního srpna byl uskutečněm jejich převoz do tohoto chovatelského zařízení, aby o pár měsíců později mohla zvířata využívat celý areál, pro ně určený. V konečném řešení je pak můžou lidé neomezeně sledovat (pokud se ale medvědicích chce vylézt z ubytovacích prostor...)