wz

vrchni.gif, 19 kB
Letohrad 2.
V 19. století (1820) se v Letohradě začalo poprvé na území Českého království P1500359_small.JPG, 8 kBs výrobou sirek. A co můžete ve městě a jeho okolí vidět v současnosti? Původně zámecký kostel sv. Václava. Od roku 1726 se stal kostelem farním. Pokud půjdete podél kostela směrem k zahradní empírové kašně v zámeckém parku - po levé straně u hranolové zvonice (1705) uvidíte hrob F. L. Heka. Ano, jedná se o ústřední postavu z Jiráskova románu F. L. Věk.
     Uprostřed P1500371_small.JPG, 8 kBromantického Václavského náměstí stojí barokní mariánský sloup. Náměstí obklopují barokní měšťanské doby s podloubím (1647-80). Vedle zámku pak můžete navštívit městské muzeum a Informační středisko. Pokud sejdete z náměstí a zajímáte se o řemesla, vaše srdce zaplesá, protože se tam v Novém dvoře nachází Muzeum Řemesel, které je svým rozsahem v naší republice nevídané.
     Směrem z náměstí nahoru, po červeném turistickém značení, dojdete kolem hřbitova a zámeckého parku ke kapli sv. Jana Nepomuckého. Ke stavbě bylo použito hradní zdivo a i díky tomu tu zůstalo určité kouzlo místa, které navíc umocňuje krásný výhled do krajiny. Mají tu hodně laviček, tak se tu můžete na chvíli odpočinout. Od Suchého vrchu počínaje, k pohledu na domy na náměstí až po kopec Žampach, kam si můžete naplánovat další výlet.