wz

vrchni.gif, 19 kB
Medník a okolí
Pokud se chcete projít v členitém terénu a nenachodit přitom více jak 10 kilometrů - zajeďte se podívat na Medník. Začátek naučné stezky, která byla otevřena v roce 1965 a upravena v roce 1980 najdete v obci Pikovice. Dá se tu pohodlně zaparkovat s autem nebo se zde můžete za poplatek utábořit. V řece Sázavě se můžete vykoupat, občerstvit se ve stánku u parkoviště a pak se vydat na vrchol Medníku.
     Pro ty, kteří holdují turistice a na místo výletu se dopravují vlakem je to tu opravdu ráj. Vede tudy totiž "Posázavský Pacifik"kandikpsizubP1160345_small.jpg, 10 kB a je tu vlaková zastávka Petrov u Prahy. Vlak jede kolem Sázavy neuvěřitelným terénem a pokud vystoupíte v asi 4 kilometry vzdálené Davli, můžete se zajít podívat na soutok Sázavy s Vltavou. Nebo sejít z Petrova několik desítek metrů do Pikovic a pak jít podél řeky až k soutoku samotnému. Tento výlet si také plánuji.
     Začátek trasy dlouhé 4,5 kilometrů vedoucí na Velký Medník - vrchol vysoký 417 metrů začíná přímo u mostu přes Sázavu. Pak se ale dostanete na cestu mající výrazné stoupání. Tudy už "vyšplháte" na samotný vrchol. Zpáteční sestup můžete jít jinou, ale neznačenou cestou - na kterou vás navede šipka na vrcholu Medníku. Lokalita tohoto přísně chráněného území je proslulá hlavně tím, že tu vyskytuje jako v jediné oblasti ČR liliovitá rostlina kandík psí zub. Ten tu sice už není tak hojný jako dřív, ale díky ochraně a prosvětlování místních lesních porostů se jeho vitalita obnovuje.
02mednik_small.JPG, 7 kB
01mednik_small.JPG, 6 kB
14mednik_small.JPG, 6 kB
11mednik_small.JPG, 7 kB
10mednik_small.JPG, 9 kB
09mednik_small.JPG, 9 kB
08mednik_small.JPG, 7 kB
07mednik_small.JPG, 10 kB
06mednik_small.JPG, 10 kB
05mednik_small.JPG, 9 kB
04mednik_small.JPG, 8 kB
03mednik_small.JPG, 6 kB