Přelouč
Město, které se nachází v Pardubické kotlině - asi 17 kilometrů západně od Pardubic je zmiňováno již od roku 1073, kdy bylo věnováno benediktinskému klášteru v Opatovicích Vratilavem I. Městské privilegium získala Přelouč za krále Přemysla Otakara II. roku 1261. Své opevnění si vybudovalo o pár let později - v roce 1289.
Díky stříbrným ložiskům v Kutné Hoře se stalo město u řeky Labem spojnicí s Hradcem Králové. Za husitského období stálo město na

straně husitů. Za tuto skutečnost zaplatilo roku 1421 při dobytí a poničení města 125 přívrženců tohoto hnutí, kteří byli naházeni do kutnohorských šachet.
Od roku 1518 patřila Přelouč k pardubickému panství. Koncem 16. století - kdy získalo město renesanční podobu, jej potvrdil Rudolf II. za královské komorní město. Třicetiletá válka snížila význam tohoto místa, takže další rozvoj nastal až díky budování císařské silnice a hlavně železnice.
A co je k vidění v Přelouči? Můžete se projít městem podle prospektu, který mají v Informačním středisku. Na Masarykově náměstí, které je historickým centem města uvidíte především Občanskou záložnu. Ta byla postavena v letech 1899-1901. Svou podobou vás zaujme i budova základní školy, za níž stojí kostel sv. Jakuba, který je nejvýznamnější architektonickou památkou. Byl původně románský, v současnosti (1884) je barokně upraven. První zmínka o něm pochází již z poloviny 14. století.
Další budovou, která vás na náměstí zaujme je bývalý soud s věznicí. Svého času tu nějaký čas bydlela spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová. Morový sloup pochází z roku 1704 s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Zborovskou ulicí se pak můžete vydat k novorenesančnímu evangelickému kostelu z roku 1904.
Cestou k němu půjdete kolem rodnému domku herce Františka Filipovského. Dalším významným rodákem je spisovatel František Flos či herečka Jiřina Petrovická. Pokud byste si chtěli projít delší trasu, můžete se pak z náměstí vydat třeba do asi 9 kilometrů vzdálených Kladrub nad Labem...