Roždalovice
Stopy osídlení zdejšího území se dají nalézt a doložit již od počátku mladší doby kamenné. První zmínka o tomto městě pochází ale z roku 1223, kdy tu bylo sídlo

Soběhrdovo. Jelikož vlastnili toto území zřejmě dva rody, předpokládá se, že tu byly dvě vsi stejného jména. Ve 14. století se obě obce spojily a tak vzniklo poddanské město, patřící Křineckým z Rodova. Po konfiskaci roku 1622 (toho roku je přebudován místní renesanční zámek na barokní ), se pak stává majetkem Valdštejnů. A ti tu vládnou až do roku 1760. Pak se tu střídají různí majitelé, až pak získá město rod Lobkoviců (1815) a ten jej vlastní až do roku 1930.
Dominantou Rožďalovic a jeho okolí je dvouvěžový barokní kostel svatého Havla, pocházející z 1. poloviny 18. století (1726-33). Byl a je poutním místem, konají se tu mše i pro věřící z blízkého okolí. Z dalších historických budov zmíním barokní fara (1760) a domy s podloubím (19. století). Barokně upravený zámek je v současné době domovem důchodců, stejně jako budova bývalého kláštera u náměstí. Na náměstí stojí Mariánský sloup se sochou Immaculaty (1718) a pokud jde o další sochy, nejcennější

jsou určitě dvě barokní sochy před zámkem, stejně jako již zmiňovaná socha neposkrvněné Panny Marie od Michala Jana Brokofa. Jedná se konkrétně o svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého.
Čím jsou ale Rožďalovice nejznámější je fakt, že se tu narodili český knihtiskař Jiří Melantrich z Aventina (1511-80) a pedagog Gustav Adolf Lindren (1828-87). A kde se vlastně velká obec Rožďalovice nachází? Asi 15 kilometrů severozápadně od Nymburka a modrá turistická stezka vedoucí sem z Městce Králové je dlouhá 18 kilometrů. Díky blízké železnici, založené v 19. století (ta navíc svého času umožnila velký hospodářský rozvoj, což například umožnilo stavbu cukrovaru) - je sem i dobré spojení.