wz

vrchni.gif, 19 kB
Vranovská přehrada 2.
Před stavbou přehradní nádrže, která neoddiskutovatelně zasáhla do zdejšího rázu krajiny, bylo vyřčeno několik kladů, opodstatňujících stavbu samotnou. Především to byla akumulace vody, která zlepší celkový průtok - jelikož před tím nastávala jak období sucha, tak i období velkých povodní. Podle jedné z nich, která nastala v roce 1900 byly nastaveny parametry přehrady.
     Dalším argumentem byl odběr vody jak pro obyvatelstvo, tak i pro závlahy. Neméně podstatné byla také možná výroba elektrické energie pomocí vodních turbín. V období první republiky, kdy se dbalo o co nejvyšší pracovní nasazení - bylo důležité i pak nastávající období rekreace a relaxace. A k tomu přispívá samozřejmě i rybářství...
     Pro zvídavé tu mám několik parametrů přehradní betonové gravitační hráze. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 345 metrů, a má šířku sedmi metrů. Délka hráze v koruně je 290 metrů a její výška nade dnem je 47 metrů. Průměrný dlouhodobý roční průtok činní necelých 10 metrů krychlových za sekundu.
     Nastupme tedy společně na "Valentýnu", která byla slavnostně spuštěna na vodu Vranovské přehrady 2. května 2006 po 18té hodině a proplujme spolu trasu Bítov - Vranov nad Dyjí - Bítov (32 kilometrů ) s několika zastávkami. Loď je dlouhá 23 metrů, široká 4,5 a vysoká 4 metry. Pojme 100 osob a můžete se volně pohybovat jak po dolní, tak i horní palubě.