wz

vrchni.gif, 19 kB
Vyšehrad 1.

Pokud navštívíte naše hlavní město, zajděte se podívat na Vyšehrad. Vyšehradská skála se vypíná do výšky přibližně 231 metru nad moře. Ostroh říčky BotičP1760353_small.jpg, 11 kB a řeky Vltavy byl prokazatelně osídlen již v druhém tisíciletí před naším letopočtem. A není divu, je to zajímavé místo, které osloví každou generaci.
     Vyšehrad, sídlo bájné kněžny Libuše a Přemysla Oráče, druhé sídlo přemysovských knížat je památným místem a nejen proto si jej zvolil jako místo své rezidence i Vratislav II. Jeho nástupce tu také zůstal, ale další panovník, Vladislav se už "přesunul" na Pražský hrad. Jedním z důvodů byl také možná velký požár, který Vyšehrad postihl. To ale neznamenalo, že by byl zapomenut. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, která tu žila, vyzdvihl opět význam tohoto místa.
     Dominanta Vyšehradu, kostel sv. Petra a Pavla prošel v letech 1885-87 přestavbou podle plánů architekta J. Mockera. Průčelí s věžemi pak v letech 1902-03 podle architekta F. Mikše. Gotické boční kaple jsou původní stavbou z období vlády Karla IV. Stojí na místě, kde byla původně románská bazilika z druhé poloviny 11. století, která prodělala přestavbu v letech 1723-30.